TEMAT TYGODNIA: INWESTORZY ODWRACAJĄ SIĘ OD CENY ZŁOTA

„Złoto nie zasługiwało na swoją reputację jako zabezpieczenie przed inflacją i bezpieczna przystań w czasach kryzysu” – zauważyli analitycy z Commerzbank Research w swojej najnowszej aktualizacji dotyczącej towarów, opublikowanej we wtorek.


„Chociaż stopy inflacji w Stanach Zjednoczonych i Europie są wyższe niż były od dziesięcioleci, a ostatnio dalej rosły, cena złota od tygodni znajduje się pod presją sprzedaży”.

„Nawet rosnące obawy o recesję, o czym świadczą gwałtowne spadki na giełdach i odwrócona krzywa dochodowości, nie przyniosły korzyści złotu”.

„Wręcz przeciwnie, jego cena spadła nawet poniżej poziomu 1700 USD za uncję troy pod koniec zeszłego tygodnia, po raz pierwszy od jedenastu miesięcy. Co więcej, złoto pokryło tygodniowe straty przez pięć kolejnych tygodni, czego również nie widziano od prawie czterech lat”.

„W ciągu tych pięciu tygodni złoto straciło prawie 9% swojej wartości. Coraz bardziej rozczarowani inwestorzy rzucają ręcznik i odrzucają swoje inwestycje w złoto, wywierając w ten sposób dodatkową presję na cenę”.

„Jest to szczególnie widoczne w przypadku złotych ETF-ów: w ciągu ostatnich prawie czterech tygodni z ETF-ów śledzonych przez Bloomberga wycofano 95 ton złota”.

„To prawie dwa razy więcej niż odpływ netto w całym drugim kwartale. Około dwie trzecie odpływów zostało zarejestrowanych przez największy na świecie złoty ETF, SPDR Gold Trust, który jest wykorzystywany głównie jako narzędzie inwestycyjne przez inwestorów instytucjonalnych”.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.