ECB WATCH: WRESZCIE PODWYŻKA – NORDEA

Według Jana von Gericha, głównego analityka w Nordea, Europejski Bank Centralny (EBC) prawdopodobnie rozpocznie cykl podwyżek stóp od ruchu o 25 pb w czwartek, pomimo wyraźnych oznak osłabienia tempa wzrostu.

NACISK ZOSTANIE POŁOŻONY NA NARZĘDZIE DO ZWALCZANIA FRAGMENTACJI
„Przy znacznie zbyt wysokiej inflacji i rosnącej presji cenowej EBC nie ma miejsca na złagodzenie swojej retoryki na czwartkowym posiedzeniu – pomimo wyraźnie słabnących danych gospodarczych. Chociaż niektórzy jastrzębie chcieli zostawić drzwi otwarte na większe podwyżki, a ostatnie doniesienia medialne sugerują, że EBC będzie dyskutował również o większym ruchu w tym tygodniu, uważamy, że EBC nadal podąża za wcześniejszymi wskazówkami i podniesie stopy o 25 pb w czwartek. ”

Uważamy, że szczegóły dotyczące narzędzia zapobiegającego fragmentacji, zwanego mechanizmem ochrony transmisji, nie przekonają rynków. Nawet jeśli to zrobią, EBC raczej nie będzie chciał wykorzystać pełnej siły ognia tego instrumentu, chyba że jest to absolutnie konieczne. Wielu członków Rady Prezesów podkreślało awaryjny charakter tego narzędzia, które będzie używane tylko w razie potrzeby”.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.