Zniżka na złoto w Indiach spadła

Popyt na fizyczne złoto w Azji wzrósł w związku z niższymi cenami. Kupujący są jednak ostrożni, ponieważ niektórzy spodziewają się większego spadku cen. Ponadto problemy gospodarcze hamują popyt.


Cena złota w wielu regionach spadła w ślad za międzynarodowymi cenami spot. Umocnienie dolara wywiera presję na światowy rynek złota.

W piątek złoto w Indiach jest sprzedawane po 49 971 rupii za 10 gramów wobec 52 300 rupii w zeszłym tygodniu.


„Po podwyżce ceł importowych ceny wzrosły, ale potem spadły w ślad za cenami światowymi. Korekta przyciąga kupujących” – powiedział Chanda Venkatesh, partner zarządzający CapsGold.

W tym tygodniu złoto w Indiach można było kupić z rabatem około 20 dolarów za uncję w porównaniu z oficjalnymi cenami krajowymi, które obejmują cło importowe i podatek od sprzedaży w wysokości odpowiednio 15% i 3%. W zeszłym tygodniu zniżka wyniosła 28 USD.

Światowe ceny złota są atrakcyjne, ale spadek rupii do rekordowo niskiego poziomu ogranicza kupowanie od jubilerów, powiedział jeden z dealerów z Bombaju.

Zakupy dokonywane przez banki centralne mogą częściowo zrekompensować spadek popytu na fizyczne złoto w Indiach i Chinach, spowodowany osłabieniem ich walut w stosunku do złota.

W Chinach złoto sprzedawano z rabatem 3-5 dolarów w stosunku do cen światowych.

„Konsumenci są bardzo ostrożni. Starsze pokolenie może kupować złoto w celach inwestycyjnych, ale jest mało prawdopodobne, że młodsze pokolenie będzie kupować biżuterię w najbliższej przyszłości” – powiedziała Rona O’Connell, analityk StoneX. Wzrost gospodarczy Chin uległ gwałtownemu spowolnieniu w drugim kwartale w związku z blokadami, co sugeruje zwiększoną presję na popyt w nadchodzących miesiącach.

W Hongkongu złoto sprzedawano z premią 0,00-2,00 USD za uncję, podczas gdy w Singapurze sprzedawano je z premią 1,50-1,80 USD za uncję.

Gdy ceny spadają, klienci kupują więcej, a hurtownicy pokrywają krótkie pozycje, powiedział Brian Lan z GoldSilver Central. W międzyczasie, powiedział, wielu nadal obserwuje, czy ceny spadną dalej.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.