Rabat na Uralu w Europie osiągnął maksimum w historii ze względu na obawę przed sankcjami

Zniżka na rosyjską eksportową ropę Urals w Europie w stosunku do normy osiągnięta w czwartek 24 lutego, maksymalna wielkość w całej historii obserwacji od 1990 roku, według międzynarodowej agencji cenowej Argus. W obawie przed sankcjami USA nie było popytu na parcele spotowe.

Tak więc w północno-zachodniej Europie (CIF Rotterdam) w czwartek rabat natychmiast wzrósł o 4,35 USD za baryłkę, do 11,65 USD za baryłkę dla odmiany z Morza Północnego, obliczonej przez Argus. Na Morzu Śródziemnym (CIF Augusta) rabat na partie Uralu o wielkości 80-100 tys. ton wzrósł o 6,96 USD za baryłkę do 9,96 USD za baryłkę. Same ceny w obu regionach ustabilizowały się odpowiednio na 94,8 i 96,49 USD za baryłkę.
„Nie było popytu na dostawy spotowe tej odmiany, ponieważ kupujący oczekiwali nałożenia surowych sankcji USA, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej na Rosję w wyniku specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy. Niektóre banki odmówiły otwarcia akredytyw na zakup rosyjskiej ropy, poinformowało trzech uczestników rynku.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.