Semantyka recesji to historia na koniec tygodnia

Kwartalne spadki PKB w kolejnych kwartałach. Z definicji technicznej Stany Zjednoczone znajdują się w recesji, ale oficjalnie nie według ich standardów. Nie zamierzam wdawać się w tę debatę, ale faktem jest, że spowolnienie gospodarcze się ciągnie, a wydatki konsumenckie spadają do poziomu najgorszego od dwóch lat, co jest wystarczającym sygnałem, że istnieją poważne obawy związane z utrzymującą się wysoką inflacją.

Wczoraj zaawansowany raport o PKB w USA za II kw . podsycił obawy, że czas spowolnienia światowej gospodarki jest znacznie szybszy niż oczekiwano. Nawet jeśli decydenci Fed i Biden mogą temu zaprzeczyć, liczby mówią same za siebie. Jasne, rynek pracy nadal jest solidny, ale zawsze był to do pewnego stopnia wskaźnik opóźniony.

W każdym razie rynki szybko oddały swoje głosy, gdy rentowność obligacji spadła wraz z dolarem – po pewnym pchaniu i ciągnięciu. Jeśli chodzi o akcje, zła wiadomość to dobra wiadomość – przynajmniej do pewnego stopnia. Dzieje się tak, gdy rynki zmniejszają wycenę podwyżki stóp o 75 pb przez Fed na wrzesień. Kontrakty terminowe na fundusze Fed pokazują teraz, że szanse na to wynoszą ~23%.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.