Roskomnadzor poprosił CDEK o informację o możliwym wycieku danych klientów

Roskomnadzor zażądał od firmy kurierskiej CDEK szczegółowych informacji na temat rzekomego wycieku danych osobowych klientów, poinformowano w dziale Interfax.

„Roskomnadzor wysłał do spółki prośbę z prośbą o przekazanie szczegółowych informacji o możliwym wycieku danych osobowych klientów usług” – poinformował RKN w odpowiedzi na prośbę agencji.

Departament przypomniał, że 14 lipca 2022 r. prezydent Rosji podpisał ustawę o dodatkowych środkach ochrony danych osobowych obywateli rosyjskich, zgodnie z którą operator, który wyciekł, miałby w ciągu 24 godzin powiadomić Roskomnadzor.

„Taki środek wejdzie w życie 1 września 2022 r. i pozwoli resortowi szybko reagować na nielegalną dystrybucję danych osobowych, minimalizując ryzyko dla obywateli” – zaznaczył RKN.

Wcześniej kanał telegramowy Information Leaks, należący do założyciela i CTO firmy DeviceLock DLP zajmującej się cyberbezpieczeństwem Ashot Oganesyan, poinformował, że baza danych z danymi osobowymi klientów i kontrahentów operatora logistycznego SDEK stała się swobodnie dostępna. Zarzuca się w szczególności, że baza danych zawiera prawie 162 miliony linii z danymi osobowymi nadawców, ponad 30 milionów linii z danymi kontrahenta oraz prawie 25 milionów linii z numerami telefonów i identyfikatorami nadawcy/odbiorcy.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.