Ekonomista z UOB Group Ho Woei Chen dokonuje przeglądu ostatnio opublikowanych danych o PKB Korei Południowej.
KLUCZOWE DANIA NA WYNOS
„Wzrost PKB Korei Południowej za III kw.22 przewyższył oczekiwania rynku na poziomie 3,1% r/ri przyspieszył z 2,9% w II kw.22. Po wyrównaniu sezonowym Q/Q PKB wzrósł o 0,3% w III kw. 22 w porównaniu do 0,7% w II kw. 22, zgodnie z konsensusem prognoz Bloomberga. To już dziewiąty kwartał z rzędu wzrostu. Wszystkie główne komponenty wydatków odnotowały dodatnią dynamikę wzrostu”.
„Uwzględniając silniejszy niż oczekiwano PKB za III kw. 22, całoroczny wzrost Korei Południowej w 2022 r. może być nieznacznie lepszy niż nasza prognoza 2,7%. Przy założeniu, że wzrost PKB spowolni do 2,2% r/rw IV kwartale 22, całoroczny wzrost wyniesie około 2,8%. Podtrzymujemy naszą prognozę, że gospodarka wyraźnie się poluzuje do 1,7% w 2023 r. ze względu na wiele ryzyk spadkowych. Zweryfikujemy nasze szacunki po opublikowaniu 1 grudnia ostatecznych danych o PKB za III kwartał”.
„Jeśli chodzi o politykę pieniężną, nasza prognoza 'stopy końcowej’ pozostaje na poziomie 3,50%, zgodnie z wytycznymi BoK na październikowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej. Podwyżka stóp o 50 pb do 3,50% w listopadzie pozostaje na razie na stole, ponieważ uważamy, że bank centralny może dostrzec zalety, by przyspieszyć podwyżki stóp, biorąc pod uwagę wysoką inflację krajową. BoK dał jasno do zrozumienia, że trajektoria stóp Fed w USA ma pewien wpływ na decyzję dotyczącą stóp ze względu na wpływ na rynek walutowy. Przed posiedzeniem w sprawie stóp procentowych 24 listopada, dane o CPI w Korei Południowej w dniach 2 listopada i 1 lutego FOMC, a także sentyment do KRW mogą potencjalnie wpłynąć na wynik”.