Nabiullina skomentowała wypłatę dywidend przez poszczególne banki

Rosyjskie banki mogą wypłacać dywidendy, jeśli są w dobrej kondycji i nie cieszą się złagodzeniem regulacji, powiedziała na konferencji prasowej Elvira Nabiullina, prezes Banku Rosji.

„Tak, niektóre banki wypłacają dywidendę. Nasze stanowisko było takie, że jeśli bank jest w dobrej kondycji, a jednocześnie nie stosuje luzowania regulacyjnego, to może wypłacać dywidendę. Rzeczywiście, niektóre banki nie stosują luzowania regulacyjnego, które mamy pod warunkiem, i co do zasady mogą nawet zezwolić na wypłatę dywidendy” – powiedziała.

Wcześniej Bank Centralny zalecił bankom powstrzymanie się od wypłacania dywidendy akcjonariuszom i premii dla zarządu do końca roku, aby zapewnić stabilność finansową w krótkim i średnim okresie.

Wiele rosyjskich banków odmówiło wypłaty dywidendy za 2021 r. Taką samą decyzję podjął Bank Saint Petersburg, jednak w połowie lipca rada nadzorcza instytucji kredytowej zarekomendowała wypłatę dywidendy za I półrocze 2022 r. w wysokości 11,81 rubla na akcję zwykłą i 0,11 rubla na akcję uprzywilejowaną.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.