HSBC negocjuje sprzedaż rosyjskiego oddziału do Expobank

brytyjski HSBC negocjuje sprzedaż rosyjskiej spółki zależnej rosyjskiemu Expobankowi, donosi Bloomberg, powołując się na źródła.

Negocjacje są na zaawansowanym etapie, powiedzieli rozmówcy agencji. Przedstawiciele HSBC i Expobank odmówili komentarza.

Umowa oznaczałaby kolejne wyjście z rosyjskiego rynku dla międzynarodowego banku po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W maju francuskie Societe Generale sprzedało swoją spółkę zależną Rosbank grupie Interros Władimira Potanina.

HSBC kilka lat temu wycofał się z bankowości detalicznej w Rosji i obecnie obsługuje głównie klientów korporacyjnych. Według ratingu Interfax-100 na koniec 2021 r. łączne aktywa rosyjskiego banku HSBC wyniosły 89,2 mld rubli.

HSBC poinformował w kwietniu, że jego rosyjska spółka zależna nie przyjmuje już nowych klientów. W pierwszym kwartale grupa odnotowała wydatki związane z rosyjskimi kontrahentami w wysokości 250 mln USD.

Expobank, należący do rosyjskiego przedsiębiorcy Igora Kima, ma biura w ponad 50 rosyjskich miastach i prowadzi działalność korporacyjną i detaliczną. Ani bank, ani jego właściciel nie podlegają sankcjom. Według źródeł Bloomberga, Expobank prowadzi również rozmowy w sprawie zakupu części detalicznej amerykańskiego Citigroup.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.