EUR/USD WZMOCNIONY PRZEZ TRENDY APETYTU NA RYZYKO, OSŁABIENIE USD

Kurs EUR/USD rośnie drugą sesję z rzędu na początku tygodnia, zyskując już ponad dwie duże liczby od zeszłotygodniowych minimów cyklu w rejonie 0,9950.

Odnowiona i dość silna presja na sprzedaż dolara amerykańskiego pozwala parze na przedłużenie odbicia od ostatnich minimów, czemu sprzyjała jednocześnie zmiana nastawienia wokół galaktyki powiązanej z ryzykiem przed kluczowym wydarzeniem EBC w dalszej części tygodnia. Warto przypomnieć, że bank centralny ma rozpocząć normalizację warunków monetarnych od podwyżki stóp o 25 pb.

Mniejsze publikacje w strefie euro przyniosły włoski deficyt handlowy na poziomie 0,012 mld € w maju oraz hiszpański deficyt handlowy na poziomie 4,76 mld € w tym samym okresie.

W kalendarzu amerykańskim indeks NAHB ma być wspierany przez przepływy TIC oraz aukcje krótkoterminowe.

Na co zwrócić uwagę w okolicach EUR
Poprawa w sferze związanej z ryzykiem w połączeniu ze świeżym osłabieniem dolara otwiera drzwi do dalszego ożywienia EUR/USD na początku tygodnia.

Trwające techniczne odbicie na parze następuje po bieżących warunkach wyprzedaży, chociaż jest mało prawdopodobne, aby w tym kontekście, a zwłaszcza przed spotkaniem EBC, które ma nastąpić w dalszej części tygodnia, nie będzie to miało większego znaczenia.

W międzyczasie akcja cenowa wokół wspólnej waluty nadal podąża za rosnącymi spekulacjami na temat prawdopodobnej recesji w strefie euro, dynamiką dolara, obawami geopolitycznymi, obawami o fragmentację i rozbieżnością między Fedem a EBC.

Kluczowe wydarzenia w strefie euro w tym tygodniu : Ostateczna stopa inflacji EMU (wtorek) – Flash Consumer Confidence (środa) – Decyzja EBC w sprawie stopy procentowej, Konferencja prasowa EBC, EBC Lagarde (czwartek) – Niemcy, Francja, EMU Flash PMI (piątek).

Najważniejsze kwestie dotyczące tylnego kotła : Ryzyko fragmentacji. Rozpoczęcie cyklu podwyżek EBC w lipcu? Asymetryczne ożywienie gospodarcze po pandemii w bloku euro. Wpływ wojny na Ukrainie na perspektywy wzrostu i inflację regionu.

Poziomy EUR/USD do obejrzenia
Jak dotąd, spot zyskał 0,72% przy 1,0159, a wybicie 1,0483 (55-dniowa SMA) przyniosłoby cel 1,0615 (najwyższe tygodniowo 27 czerwca) w drodze do 1,0773 (najwyższe miesięczne 9 czerwca). Z drugiej strony, następna rywalizacja wyłania się na 0,0052 (2022 niski poziom 14 lipca) poparty przez 0,9859 (najniższy poziom w grudniu 2002 r.) i ostatecznie 0,9685 (najniższy poziom z października 2002 r.).

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.