Departament Skarbu USA autoryzuje transakcje finansowe z afgańskimi agencjami rządowymi

Departament Skarbu USA upoważnił międzynarodowe organizacje humanitarne i firmy prywatne do przeprowadzania transakcji finansowych z afgańskimi agencjami rządowymi. Jest to określone w specjalnej generalnej licencji wydanej przez departament w piątek.

Zauważa, że ​​zezwolenie dotyczy „wszystkich transakcji związanych z Afganistanem lub agencjami rządowymi Afganistanu”. Jednocześnie nadal obowiązuje zakaz transakcji finansowych dla przedstawicieli talibów, sieci Haqqani (zakazanej w Federacji Rosyjskiej) i podmiotów powiązanych, a także osób zajmujących wysokie stanowiska w afgańskim establishmentu objętym sankcjami USA. Wyłączone z tego zakazu są transakcje mające na celu uiszczenie podatków, opłat, ceł, zakup lub uzyskanie zezwoleń lub opłacenie mediów związanych z niektórymi działaniami [humanitarnymi].
Talibowie rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę operację ustanowienia kontroli nad Afganistanem po tym, jak USA ogłosiły decyzję o wycofaniu swoich sił zbrojnych z kraju. 15 sierpnia 2021 r. talibowie wkroczyli bez walki do Kabulu, a prezydent Ashraf Ghani opuścił republikę. 6 września talibowie ogłosili ustanowienie kontroli nad całym terytorium afgańskim, a 7 września ogłosili skład rządu tymczasowego, którego legitymacji nie uznał jeszcze żaden kraj.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.