Zełenski ogłosił postęp w negocjacjach w Turcji w sprawie eksportu ukraińskiego zboża

Moskwa. 13 lipca INTERFAX.RU – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział postęp w negocjacjach w Turcji w sprawie przywrócenia eksportu żywności z Ukrainy przez Morze Czarne.

„Delegacja ukraińska poinformowała mnie, że jest pewien postęp. W najbliższych dniach omówimy szczegóły z sekretarzem generalnym ONZ” – powiedział Zełenski w przekazie wideo w środę wieczorem.

„Rzeczywiście podejmujemy znaczne wysiłki, aby przywrócić dostawy żywności na rynek światowy. Jestem wdzięczny ONZ i Turcji za ich wysiłki” – powiedział.

Ze swojej strony szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział w swoim kanale telegramowym, że strona ukraińska w trakcie negocjacji zaproponowała stworzenie podstawowego algorytmu funkcjonowania nawigacji na Morzu Czarnym.

Wcześniej w środę przedstawiciele Turcji, Rosji, Ukrainy i ONZ podczas negocjacji w sprawie eksportu ukraińskiego zboża uzgodnili utworzenie centrum koordynacyjnego w Stambule. Ponadto, według tureckich mediów, strony doszły do ​​porozumienia w sprawie systemu wspólnej kontroli zboża w portach.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.