Wells Fargo uważa, że ​​recesja w USA już nadeszła

PKB USA pokaże ujemną dynamikę już w II kwartale.

Według Wellsa Fargo nie ma już potrzeby martwić się ryzykiem recesji w USA, ponieważ recesja już nadeszła.

Departament strategii inwestycyjnej banku twierdzi, że Stany Zjednoczone wchodzą w recesję w drugiej połowie roku – innymi słowy, teraz – przy szybszej i większej niż oczekiwano inflacji, nastroje konsumentów spadają, a korporacje widzą negatywne zmiany w wydatkach .

Ta prognoza różni się od tej sprzed nieco ponad miesiąca, kiedy grupa przewidywała umiarkowaną recesję i nie do końca tego roku, ale zwiększyła terminy i dotkliwość do „umiarkowanej”.

Podczas gdy kilku dużych graczy z Wall Street, takich jak Guggenheim i Nomura Securities, spodziewa się recesji do końca przyszłego roku, wezwanie Wellsa Fargo było jednym z pierwszych. Różni się to nawet od własnych oczekiwań ekonomistów Wells Fargo w osobnym dziale, którzy przewidują jedynie umiarkowaną recesję i dopiero w połowie 2023 roku.

„Istnieje techniczna część recesji, ale następuje również znaczne pogorszenie konsumpcji i zatrudnienia” – powiedział Sameer Samana, starszy strateg ds. globalnych rynków w grupie inwestycyjnej. „Część techniczna to historia pierwszej połowy roku, a główny ciężar bezrobocia i konsumpcji przypada na drugą połowę roku” – powiedział ekspert.

PKB USA spadł w pierwszym kwartale o około 1,6%, a dane Banku Rezerwy Federalnej z Atlanty w czasie rzeczywistym pokazują podobny spadek w ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 czerwca, ale oficjalny rządowy raport ze wstępnymi szacunkami zostanie opublikowany dopiero późno w tym miesiącu.

Jeśli będzie to miało negatywny wpływ, Stany Zjednoczone znajdą się w technicznej recesji. Jednak szerzej stosowanym miernikiem – stosowanym przez Krajowe Biuro Badań Gospodarczych, prywatny podmiot odpowiedzialny za ustalanie oficjalnego terminu recesji – jest wyraźny spadek w zakresie szeregu wskaźników w gospodarce, w tym rynku pracy, inwestycji i wydatki.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.