KIEDY ZAPADNIE DECYZJA W SPRAWIE POLITYKI PIENIĘŻNEJ BOC I JAK MOŻE WPŁYNĄĆ NA USD/CAD?

Bank Kanady (BoC) ma ogłosić swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej w najbliższą środę o 14:00 GMT. Oczekuje się, że kanadyjski bank centralny dokona ogromnej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych, starając się utrzymać zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Inwestorzy będą dalej czerpać wskazówki z kwartalnego Raportu Polityki Pieniężnej BoC i wypowiedzi gubernatora Tiffa Macklema na konferencji prasowej po posiedzeniu.

Według analityków Citibanku: „Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka stóp o 75 pb w lipcu, która w tym tygodniu doprowadzi do 2,25% stóp procentowych. Po tym tygodniu spodziewamy się podwyżek o 50 pb zarówno ze strony BoC, jak i Fed na wrześniowych posiedzeniach, a stopy procentowe w Kanadzie osiągną do końca roku 3,5%. Biorąc pod uwagę niedawne skupienie się rynku na ryzyku recesji, prawdopodobnie będzie to kluczowy temat pytań na konferencji prasowej gubernatora Macklema”.

Jak może to wpłynąć na USD/CAD?
W obliczu ryzyka związanego z kluczowymi wydarzeniami, dobre odbicie cen ropy z prawie pięciomiesięcznego minimum zapewniło pewne wsparcie dla szaleństwa związanego z surowcami. To, wraz ze skromnym realizacją zysków w dolarach amerykańskich, utrzymywało depresję pary USD/CAD w pobliżu psychologicznej granicy 1,3000. Bardziej jastrzębia postawa BoC jest już wyceniana na rynkach, co zwiększa ryzyko rozczarowania. Z drugiej strony neutralna postawa lub gołębi przekaz wystarczy, by zainspirować niedźwiedzie CAD. To, wraz z zmiennością dolara amerykańskiego pod wpływem CPI i dynamiką cen ropy, powinno pomóc w określeniu kolejnego etapu kierunkowego ruchu na giełdzie.

Z obecnych poziomów każdy kolejny spadek może przyciągnąć część zakupów w pobliżu strefy wsparcia 1,2940-1,2935. Kolejne istotne wsparcie jest utwierdzone w pobliżu okrągłej wartości 1,2900, która w przypadku przebicia zanegowałaby wszelkie krótkoterminowe pozytywne nastawienie i uczyniła parę USD/CAD wrażliwą. Trajektoria spadkowa może następnie doprowadzić ceny spot do miesięcznego minimum, wokół obszaru 1,2835, po drodze wsparcia 1,2820-1,2815.

Z drugiej strony region 1,3050 może nadal działać jako natychmiastowa silna przeszkoda przed strefą podaży 1,3080-1,3085. Niewielka kontynuacja zakupów poza granicę 1,3100 byłaby postrzegana jako nowy impuls dla byków i przygotował grunt pod ruch w kierunku pośredniego oporu 1,3155-1.3160. Para USD/CAD może dalej umacniać się do poziomu 1,3200, po czym wspina się do obszaru 1,3270.

Kluczowe uwagi
• Podgląd BOC: kurs USD/CAD wzrośnie po gołębim komunikacie po podwyżce o 75 punktów bazowych

• Podgląd BoC: Prognozy dziewięciu największych banków, agresywnie podnoszące stopy procentowe

• USD/CAD: w najbliższym czasie możliwe są skoki do 1,31-1,33 – ING

O decyzji w sprawie stopy procentowej BoC
Bank Kanady ogłasza decyzję w sprawie stopy procentowej BoC. Jeśli BoC jest jastrzębi w kwestii perspektyw inflacyjnych w gospodarce i podnosi stopy procentowe, jest to pozytywne lub bycze dla CAD. Podobnie, jeśli BoC ma gołębi pogląd na gospodarkę kanadyjską i utrzymuje bieżącą stopę procentową lub ją obniża, jest postrzegany jako negatywny lub niedźwiedzi.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.