Katastrofa metali przemysłowych nasila się z powodu obaw o recesję. Miedź spada do najniższego poziomu od 20 miesięcy poniżej 7000 USD

Gospodarczy okręt flagowy, miedź, nadal spada do najniższego poziomu od 20 miesięcy. Miedź notowana na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła w tym roku o ponad 25%

   Wykres miedzi notowanej na Londyńskiej Giełdzie Metali w odstępach tygodniowych

Miedź spadła do najniższego poziomu od 20 miesięcy, ponieważ obawy przed globalną recesją zaważyły ​​na perspektywach popytu na metal, który jest postrzegany jako lider ze względu na szeroki zakres zastosowań w gospodarce.

Cena towaru, używanego we wszystkim, od kabli zasilających po silniki elektryczne, spadła o 3% do poziomu poniżej 7000 USD za tonę. Ceny spadły o 35% w stosunku do rekordowego poziomu sprzed czterech miesięcy, kiedy inwestorzy obawiali się, że rosyjski NBO na Ukrainie może zakłócić dostawy na i tak już napiętym rynku.

Teraz uwaga skupiła się na kwestiach związanych z popytem, ​​a zagrożenia narastają. Chiny, które odpowiadają za połowę całego zużycia miedzi, zmagają się ze skutkami blokady, podczas gdy Europa zmaga się z kryzysem energetycznym. Dzieje się tak, gdy banki centralne na całym świecie podnoszą stopy procentowe, aby walczyć z rosnącą inflacją.


„Niestety w tej chwili próba znalezienia solidnego dna w miedzi okazuje się wyzwaniem” – powiedział telefonicznie Phil Strable, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures LLC. „Chiny, stawki, obawy przed recesją i problemy z łańcuchem dostaw wciąż istnieją. Domino upada.


Miedź spadła o 2,7% do 6.980 USD za tonę o 9:43 na Londyńskiej Giełdzie Metali. W tym roku spadła o 28%, zbliżając się do największego rocznego spadku od 2008 r., kiedy uderzył kryzys finansowy. Spadek jest częścią szerszej wyprzedaży metali przemysłowych, z których większość również spadła w piątek.

Goldman Sachs Group Inc. w tym tygodniu przewiduje, że miedź będzie sprzedawana po 6700 USD w ciągu najbliższych trzech miesięcy, co oznacza spadek o 22% w stosunku do poprzedniej prognozy. Bank powiedział, że wzrost dolara będzie odstraszał do czasu ustąpienia ryzyk makroekonomicznych.

Rio Tinto Group, główny dostawca miedzi i druga co do wielkości firma wydobywcza na świecie, dodała ostrzeżenia dotyczące globalnej gospodarki. W oświadczeniu stwierdzono, że problemy w Chinach są „znaczne” i że presja na globalne łańcuchy dostaw musi znacznie osłabnąć, zanim presja inflacyjna zelżeje.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.