Japonia potępia działania Białorusi, rozważa sankcje

Władze japońskie potępiają działania Białorusi mające na celu wsparcie działań militarnych Federacji Rosyjskiej, w związku z którymi rozważają możliwość nałożenia sankcji. Poinformował o tym w poniedziałek podczas debaty w parlamencie tego kraju minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi.

„Zdecydowanie potępiamy wsparcie Białorusi dla działalności wojskowej Rosji” – powiedział Hayashi. „Japonia rozważa zastosowanie [sankcji] wobec obywateli Białorusi, w tym przedstawicieli rządu”.
27 lutego premier Japonii Fumio Kishida ogłosił, że kraj nałoży sankcje na rosyjskie przywództwo, w tym na prezydenta Władimira Putina, oraz podejmie kroki w celu zamrożenia kont. Według szefa rządu Tokio dołączy również do państw zachodnich w kwestii odłączenia rosyjskich banków od międzynarodowego systemu międzybankowego SWIFT.
Zabronione są również transakcje z rosyjskimi papierami wartościowymi w Japonii. Ponadto Japonia ogłosiła zamrożenie aktywów Rossiya Bank, WEB i Promsvyazbank, a także ograniczenia w eksporcie towarów dla organizacji związanych z sektorem wojskowym. Jednocześnie sektor energetyczny został wyłączony z zakresu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.