Gazprombank otrzymał w czerwcu 50 mld rubli kapitału od NWF

Moskwa. 5 lipca. INTERFAX.RU – Środki z Funduszu Opieki Społecznej (NWF) w wysokości 50 mld rubli w czerwcu zostały przeznaczone na zakup akcji uprzywilejowanych Gazprombanku (GPB), wynika z materiałów na stronie rosyjskiego Ministerstwa Finansów.

Na przykład 50 milionów akcji uprzywilejowanych GPB zostało zakupionych na koszt Narodowego Funduszu Opieki Społecznej za cenę równą wartości nominalnej jednej akcji – 1000 rubli.

O tym, że Gazprombank otrzyma od NWF kapitał w wysokości 50 mld rubli, poinformował w kwietniu 2022 r. minister finansów Rosji Anton Siluanow.

Wiosną 2022 r. uchwalono ustawę zezwalającą Ministerstwu Finansów, na podstawie odrębnych decyzji rządowych, na nabywanie akcji uprzywilejowanych instytucji kredytowych na koszt KFZ. W tym celu nie będzie konieczne uzyskanie wstępnej i późniejszej zgody Banku Centralnego i FAS. Ponadto transakcje te nie będą podlegały konieczności ujawnienia informacji o istotnych faktach, konieczności zaangażowania uprawnionego organu wykonawczego do ustalenia ceny emisyjnej akcji.

Rząd wykorzystał już środki Narodowego Funduszu Dobrobytu do podwyższenia kapitałów banków w czasie kryzysu 2008-2009, wydając im subordy za pośrednictwem VEB za 404 mld rubli. W 2014 roku, po wprowadzeniu przez kraje zachodnie sankcji sektorowych, banki państwowe zamieniły tych subords na prefs. W ten sposób VTB otrzymał 214 mld rubli w kapitale Tier 1, Gazprombank – 39,95 mld rubli, RSHB – 25 mld rubli.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.